Legtöbben biztos rögtön rávágnák, hogy akkor munkahelyet váltok. De tényleg ez az egyetlen megoldás? Járjuk körbe kicsit, milyen lehetőségeink lehetnek még a váltáson kívül.
Kézen fekvő megoldásnak tűnik azonnal új munkahely után nézni, azonban ezen túl is számos eshetőség áll rendelkezésünkre, ha nem érezzük jól magunkat a munkahelyünkön. Első körben vizsgáljuk meg az okát, és az októl függően találhatunk alternatív megoldásokat.
Prioritások
Mindannyiunknak van egy prioritási listája a megfelelő munkakörülményekről. Ha nem is fogalmaztad még meg magadnak a konkrét pontokat, nagyjából élhet egy kép a fejedben arról, hogy milyen az ideális munka, illetve munkahely számodra. Minél nagyobb az egyezés az elképzelt munkahely és a valóság között, annál valószínűbb, hogy elégedett vagy a jelenlegi körülményeiddel.
Az alábbi fejezetekben néhány olyan pontot gyűjtöttem össze, ami sokaknak szerepelhet ezen a képzeletbeli listán. A fontossági sorrend természetesen egyedi, lehet olyan pont, ami számodra kevésbé lényeges, vagy csak nem tudatosítottad még, hogy mennyire az, mert eddig mindig teljesült.

Alapvető munkafeltételek
Bér:
Ha nem jössz ki a fizetésedből akárhogy is számolsz, ésszerűsíted a kiadásaidat, nincs mese, nagyobb jövedelemre van szükséged.
Gondold végig, van-e potenciál a cégben, a beosztásodban, van-e reális esély a fizetés emelésedre. Nyilván, ha a cég a fennmaradásért küzd, kevés rá a sansz, hogy béremelést kapj, de mindenképpen jelezni kell, hogy tudjanak az igényedről.
Nem megfelelő munkaeszközök, környezet:
Egyáltalán nincsenek vagy nem megfelelőek az eszközök a munkavégzésedhez. Ez szintén egy olyan horderejű probléma, amit mindenképpen jelezni szükséges, főleg, ha a biztonságod forog kockán egy védőeszköz hiánya, állapota esetén. De legalább ennyire bosszantó, ha a munkaeszközöd lassú, hibás, folyton lefagy stb. Valamint az sem normális, ha a céges hívásokat a magán telefonszámodról kell intézned.
A munkakörnyezet biztonságossága és viszonylagos kényelme alapvető prioritás, hogy el tudd látni a feladataidat, eleget tudj tenni a munkaköri kötelességeidnek. A munkáltató kötelessége pedig az, hogy biztosítsa a munkavégzéshez szükséges eszközöket.
Információ hiány:
Nem kaptál elegendő oktatást, vagy nem kaptad meg a kellő mennyiségű és minőségű információt a munka elvégzéséhez? Sötétben tapogatózol, nincsenek írásba foglalva a feladataid, folyton kérdezned kell? A munkaköri leírást belépéstől számítva 15 napon belül meg kell kapnod, hiszen eszerint tudod, milyen feladatok ellátása tartozik hozzád.
Ahhoz, hogy elégedett munkavállaló legyél, szükségesek az alapvető munkafeltételek, továbbá, hogy ne az anyagiakon aggódj. A munkáltatónak is előnyős, ha 100 százalékosan a feladataidra tudsz koncentrálni, és nem bosszankodással telik a munkaidőd, ezért a fenti estekben jelezd a problémát a megfelelő fórumon.
Távolság:
Ha az otthonodtól messzire jársz dolgozni, a fél napod a beutazással és hazautazással telik, az bizony eléggé fárasztó, nem beszélve az utazás költségeiről. De ebben az esetben sem kell rögtön megválnod a munkahelytől, előbb derítsd ki, hogy van-e lehetőség otthoni munkavégzésre, esetleg hibrid rendszerben.
Ugyanez igaz akkor is, ha rugalmas időbeosztást szeretnél, ugyanis a legtöbb irodai munkakör tökéletesen betölthető home office-ban is, vagy kötetlen munkaidőben. Ne vesd el, mint opciót mielőtt egyáltalán rákérdeznél. A covid óta a munkáltatók sokkal nyitottabban állnak a kérdéshez.

További meghatározó feltételek
A következő néhány szempont szofisztikáltabbnak tűnhet a fentieknél, azonban nem elhanyagolható egyik sem, fontosságukat nem érdemes alábecsülni.
Lehet bármilyen jó a fizetésed, vagy babzsák foteled, ha a munkában nem leled örömödet, csak ideig óráig fognak boldogítani, hosszútávon semmiképp. Egy fizetés emelés hatása az elégedettségedre kb. 6 hónapig tart, ha a munkában kiteljesedhetsz, az évekig lehet a működésed hajtómotorja.
Fejlődési lehetőség:
Ha neked kiemelten fontos, hogy továbbképezd magad a szakterületeden, nézz körbe milyen tanfolyamokon, képzéseken vennél részt szívesen. Ne csak legyints, állj elő konkrétumokkal! Ha a munkádhoz kapcsolódik, vagy a cég profiljába vág a továbbképzés, vezesd fel úgy, hogy bemutatod, mit profitálhat belőle a cég.
Kihívás hiánya:
Ha motiválatlannak érzed magad, annak számos gyökere lehet. Nem passzolnak hozzád igazán a feladatok, vagy rutinná váltak a mindennapi teendők, nincs elég kihívás, ami izgalmassá tenné a munkát és fenntartaná az érdeklődésedet.
Nézz körbe házon belül, nincs-e belső új lehetőség, amiben újra kibontakozhatnál, és ismét elhivatottá válhatnál. Ha visszanyered a lelkesedésed, a munkáltatód is csak profitálhat belőle.
Túlterheltség/kevés feladat:
Az ideális helyzet az lenne, ha jutna időd a napi/heti/havi feladatok mellett olyan folyamatjavító és önfejlesztő tevékenységekre, amivel könnyebbé, egyszerűbbé és hatékonyabbá teheted a munkádat. A túlhajszoltság stresszt okoz, ami hosszú távú fennállás esetén egészségügyi és lelki gondokhoz vezethet.
Ha unatkozol, vagyis nincs elegendő munkád, hogy kitöltse a munkaidődet, motiválatlannak és haszontalannak érezheted magad. Erre a problémára szintén megoldás lehet, ha jelzed, hogy szabadult fel időd, szívesen részt vennél újabb projektben.

Emberi kapcsolatok
A munkahely a család utáni tágabb szociális környezetünk, ahol rengeteg időt töltünk. Mindenki szereti úgy érezni, hogy megbecsült és hasznos tagja egy csapatnak, a közösség része. Ha ez az érzés csorbul, hiába teljesül a többi feltétel, nem lesz kielégítve egy elemi igényünk.
Konfliktusok:
Ahol egynél több ember tölt együtt időt, és még együtt is kell működniük, nem meglepő módon előfordulnak konfliktusok. Ezeket a nézeteltéréseket azonban kezelhetjük a helyén, érdemes objektíven tekinteni rájuk, és hátrébb lépni. Biztosan olyan fajsúlyos dologról van szó, amiért érdemes tűzbe menni?
Szituációtól függetlenül a higgadtság, türelem és a tolerancia lehet a hívószavunk, amennyiben a határainkat feszegetik. Az asszertív kommunikáció mindenképp a segítségünkre lehet, és próbáljunk meg érzelmileg nem bevonódni.
Rossz főnök:
Az ember céget választ, de vezetőt hagyott ott. Kis hiányosságokat lehet kompenzálni, fejlődésre van esély, azonban alapjaiban megváltoztatni egy másik embert nem lehet.
Mérvadó, hogy jó vezető legyen a felettesed, mert meghatározza a légkört, valamint befolyásolja a teljesítményt, hogy támogató környezetet biztosít-e, melyben nyitottak az új ötleteidre, vagy épp pont az ellenkezője.
Ha például kevés a visszajelzés vagy egyáltalán nem jellemző, akkor ezt szintén jelezheted. Kérj több visszacsatolás a munkádhoz. Lehet, hogy abszolút elégedettek a munkáddal, és úgy vélik ezzel te is tisztában vagy, de ez nem így működik. Mindenki vágyik az elismerésre, a megbecsültségre.

Menni vagy maradni?
Általános tanácsként elmondható, hogy tartsd nyitva a szemed, füled a lehetőségekre, és kérj, jelezz, adj információt magadról a megfelelő személy(ek)nek, ha valamivel elégedetlen vagy, és ne csak belülről emésszen.
Ha úgy érzed túlsúlyban vannak a negatívumok, és már túl vagy a többszöri jelzésen is, mégsem történik érdemi változás, a szavakat nem követik tettek, akkor érdemes elgondolkodni a továbblépésen. Nem érdemes egy alapvető feltételt sem figyelmen kívül hagyni, vagy mérgező környezetben tengődni.
A lényeg hogy átgondoltan, megtervezetten lépj, ne elhamarkodva és kapkodva, netán hirtelen felindulásból hozz meg fontos döntéseket. Nem biztos, hogy az új helyen fenékig tejfel lesz az élet, de legalább már tudod mi fontos számodra, milyen elvárásaid lehetnek. Ebben a korábbi cikkemben összeírtam, milyen stratégiával érdemes új állást keresni, ha aktuálisnak érzed az időt.