You are currently viewing Mit csinál egy karrier tanácsadó?

Mit csinál egy karrier tanácsadó?

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a segítő szakmák tengerében vajon mikor érdemes pont a karrier tanácsadót választani, milyen helyzetekben tud a segítségemre lenni. Olyan mint egy HR-es, vagy olyan mint egy coach, vagy valami egészen más? Nem is olyan egyértelmű a válasz, nézzük meg, mit is csinál egy karrier tanácsadó.

Segítő szakmák alapköve

Számos segítő szakma létezik, melyek az emberek lelki egészségével foglalkoznak, néhányat említve a teljesség igénye nélkül: pszichológus, mentálhigiénés szakember, coach, pályaorientációs tanácsadó stb. Ezek közös vonása, hogy a kliens jólléte áll a középpontban, és ezt a felsőbb célt különböző módszereket követve próbálják meg elérni.

A karrier tanácsadó is ezek közé a segítő szakmák közé sorolandó, ahol az ügyfél egy konkrét életterületére a munkájára koncentrálunk. Természetesen nem lehet az életünk egy-egy területét teljesen külön kezelni, hiszen együtt alkotnak egy egységet, oda-vissza hatnak egymásra. Egy érdekesség, hogy a magánéleti történések kevésbé hatnak a munkánkra, mint fordítva.

A boldog élet titka

A munka szerepe semmiképpen sem elhanyagolható az életünkben, már csak annál az egyszerű oknál fogva sem, hogy eszméletlen sok időt töltünk vele. Kihat életünk minden területére, az anyagi helyzetünkre, az életszínvonalunkra, életminőségünkre, szabadidőnkre, hangulatunkra, családunkra, és az egészségünkre mind lelki, mind fizikai szinten.

Ha tömören, leegyszerűsítve szeretném megfogalmazni, akkor azt mondanám: a karrier tanácsadó fő célja, hogy a kliens örömét lelje a munkájában, megtalálja a számára ideális tevékenységet. A japánok szerint a boldog élet titka, ha olyan munkát végzel, amelyre a lenti 4 feltétel igaz. Tehát olyannal foglalkozol:

  • amit szeretsz csinálni,
  • amiben jó vagy,
  • amiért megfizetnek,
  • amire szüksége van a világnak.

Az ábrán az üres területek azokat a „tökéletlen” állapotokat mutatják, amikor valamelyik feltétel nem teljesül. Például, ha küldetés tudattal és szenvedéllyel végzed a munkád, de ezért nem fizetnek meg, nem tudsz belőle megélni.

karrier coach

Összefoglalva tehát az IKIGAI esszenciáját: ha olyan munkát végezhetsz, amiben tehetséges vagy, szenvedéllyel és küldetés tudattal tudod végezni, a hivatásoddá válik és boldoggá tesz. Persze számos egyéb mondás is él a köztudatban erről a témáról, nem kell egészen Japánig menni a bölcsességekhez. Biztosan találkoztál már az alábbi gyöngyszemekkel:

„Az élet túl rövid ahhoz, hogy ne szeresd azt, amit csinálsz.” Ray Kroc

„Ha egy olyan foglalkozást választasz, amit szeretsz, akkor egy napot sem kell dolgoznod életed során.”
Konfuciusz

Ha az ember valamit szívesen csinál, akármeddig hajlandó bajlódni vele.” Stephen King

 

A karrier tanácsadó nem ad tanácsot

Mindnyájan mások vagyunk, így más más pálya lesz számunkra ideális. Az alaptézis, hogy senki nem fogja jobban tudni nálad, hogy mely munka okoz neked örömet. A karrier tanácsadó abban segít, hogy a megfelelő és hatékony eszközök hatására világossá váljon számodra, mi a saját utad. 

Habár a karrier tanácsadó megnevezésben szerepel a tanácsadó szó, a közös munkának bizonyos részei során egyáltalán nem adunk tanácsot. Ugyanis, ha tanácsot adnánk, akkor a mi szemszögünkből határoznánk meg a te álommunkádat. Azonban nálad jobban ezt senki sem tudhatja, a tudás nálad van, csak még előtted is rejtve. 

A felsimerések megtörténéséhez coaching eszközöket használunk. A coaching folyamatnak az egyik alappillére pedig az, hogy egy bizalmi légkörben a támogató személy teljes figyelmét élvezve a saját felfedezéseidet tehesd meg a saját életedről, mert csak az lesz igazán a tiéd.

 

karrier

Vagy mégis ad?

A folyamatnak van olyan szakasza, amikor egzakt problémákra, kérdésekre konkrét tanácsokat, kész válaszokat kapsz. Ilyen gyakorlati témák lehetnek például az önéletrajz írás, hogy sikeresebben képviselhesd magad egy állásinterjún, vagy az álláskeresési csatornák hatékonyabb használata. Természetesen a bizalmi légkör és értő figyelem továbbra is követelmény, hogy jól működjön a folyamat.

Ekkor azonban a coachingról átkerül a hangsúly a bevált trükkökre, praktikákra, amelyek segítségével lerövidítheted az álláskeresés idejét, vagy olyan állást találhatsz, ahol jobb körülmények között dolgozhatsz mint azelőtt.

Vegyünk egy gyakori példát: szeretnél egy állást megpályázni, de eddig teljesen más területen dolgoztál, akkor a váltáshoz szükséged lesz egy jó önéletrajzra, ami úgy ad el téged, hogy még sosem dolgoztál az adott munkakörben, szakmában, iparágban. 

Hallottad, hogy az egyik ismerősöd egy hónap alatt elhelyezkedett, ezért jogosan úgy véled, biztosan ért hozzá. Átküldöd neki, hogy fussa át, jó lesz-e az önéletrajzod, majd azt tapasztalod, hogy az átdolgozott verzióval sem érsz el eredményt. Ugyanúgy nem hívnak be állásinterjúra, de közben újabb időt pazaroltál el. Lehet, hogy az ismerősöd hiányszakmában dolgozik, és valószínűleg teljesen különböző tapasztalatokkal, papírokkal rendelkeztek, így számára egy más fajta stratégia, vagy önéletrajz a hatékony.

Úgy vélem, jobb, ha szakemberre bízzuk magunkatahogyan az életünk más területén is így teszünk, legyen az egy térkövezés, vagy kozmetikai kezelés. Ha nem spóroljuk meg a szakmaiságot és a minőséget, növeljük esélyünket a sikerre.

 

Konzekvencia

Ahogy a fentiekből is látszik, egy karrier tanácsadónak, vagy karrier coachnak egyszerre kell rendelkeznie alapos HR tudással és egyfajta coaching szemlélettel, aminek a segítségével maximálisan támogatni tudja az ügyfelét abban, hogy önmagából a legjobbat hozza ki.

 

Vélemény, hozzászólás?