Mindenfajta tervezés alapköve a célok megfogalmazása, ezért szenteljünk neki kellő figyelmet, hiszen ezen állhat vagy bukhat az egész tervünk. Ha most készülsz változtatni a életed bármely területén, akkor praktikus lehet számodra az alábbi néhány tanács, hogyan tudod a terveidet sikerre vinni.
Bármikor érdemes elkezdeni
Bár még nincs itt az újévi fogadalmak ideje, célok kitűzéséhez nem kell apropó, bármikor érdemes, és jó ötlet is. Az ősz amúgy is egy pörgős időszak a nyári uborkaszezon után, nem csak a hagyományos oktatás kezdődik el, hanem rengeteg tanfolyam indul, a munkaerő piac is felpezsdül.
Egy hétköznapi példán, a sportoláson keresztül szeretném megmutatni nektek, mire érdemes figyelni, hogy a lendület megmaradjon a megvalósítás fázisában is, és könnyebben elérd a céljaidat. A sportos életmód egy általánosan kívánt, hasznos és népszerű cél, azonban sokunk számára örök mumus is.
Köztudott, hogy januárban tele vannak az edzőtermek az év eleji elhatározásoknak köszönhetően, azonban a lelkesedés hamar alábbhagy és márciusra marad a régi törzsközönség.

De hova tűnik a motiváció?
Különböző okai lehetnek, hogy a nagy hévvel elkezdett tevékenység félbe marad, küzdelmes az egész folyamat. Ezek közül nézzünk meg néhány gyakori jelenséget:
- nem a mienk a cél,
- rosszul határoztuk meg a célt,
- nem a saját utunkon próbáljuk meg elérni,
- ezeknek a kombinációi.
Tehát a példánknál maradva: szeretnénk sportosak lenni, csak az a fránya kitartás mindig közbe szól. Lankad a lelkesedésünk, és végül végleg elveszítjük a motivációnkat, hogy eljárjunk futni, fitness órákra, edzőterembe, vagy bicikivel közlekedjünk.
Valóban az én célom?
Először is nagyon fontos tisztázni, hogy a cél, ami a szemünk előtt lebeg, valóban a mienk-e. Nem egy külső elvárásnak, társadalmi nyomásnak próbálunk-e megfelelni, és akarjuk a kívánt célt elérni, valamilyen szokást magunkra erőltetni. Ha nem a mienk a célkitűzés, akkor amellett nehéz lesz az elköteleződés, hát még hosszútávon a kitartás.
Vizsgáljuk meg, hogy valóban a sajátunk-e a cél, vagy a barátnőink mind sportolnak, ezért szeretnénk? A reklámokban látott testkép ideálnak szeretnénk megfelelni? Az orvos mondta, hogy jó lenne változtatni valamit?
Mi a valódi motivációm?
Következő lépésként próbáljunk kicsit a cél mögé látni, és kideríteni, hogy a fő motivációnk micsoda. Mi az, ami a cselekvés mögött megbújik? Pörgesd végig magadban, hogy a cél mögött mi lehet a konkrét vágy, milyen szükséglet húzódik meg, ami végighajt a folyamaton.
Esetünkben is sokféle válasz lehet, az elsődleges cél lehet az egészségesebb, aktívabb életvitel, sportos idomok, jobb állóképesség, fogyás stb. Ásd ki a valódi, a legfőbb motivációdat, ami a legelkötelezettebbé fog tenni az új szokás mellett, példánkban a sportolás bevezetésére. Ha ez megvan, ne téveszd szem elől, mindig emlékeztesd magad rá!
Cél pontosítása
Létezik egy úgynevezett SMART módszer, amikor a célt az alábbi öt feltételnek megfeleltetve tűzzük ki:
- Specifikus (specific): minél konkrétabban fogalmazzuk meg a célunkat, alaposan körülírva, ne csak úgy általánosságban.
- Mérhető (measurable) legyen az eredmény, például sport esetében: testzsír százalék, ha képes leszel x kiló emelésére, bizonyos távolság lefutására stb.
- Elérhető (achievable): megvalósítható legyen a kitűzött cél, mondjuk futásnál, ha teljesen kezdő vagy, ne 3 hetet adj a maratonra felkészülésre, de fontos, hogy ne is legyen túl könnyű a cél, ami nem kíván erőfeszítést a részünkről.
- Releváns (relevant) és reális legyen az életünkben: hiszünk-e benne, számít-e nekünk, hogy elérjük a célt?
- Határidőhöz kötött (time-based): rendkívül fontos, hogy időhöz kössük az eredmények elérését, különben esélyt adunk magunknak a halogatásra, nehezebben mérjük a haladásunkat.
Felkészülés és alapos tervezés

Mielőtt belevetnéd magad a teendőkbe, gondold végig, hogy mik azok a tényezők, amik hátráltathatnak a célod elérésében, és mi az, ami a segítségedre lehet.
Hátráltató tényezők
Vedd számba, hogy mik azok az okok, ami miatt a korábbi próbálkozásaid kudarcba fulladtak, mi az, ami eddig akadályozott, hogy eljárj edzőterembe? Mi az, ami miatt legutóbb abbahagytad?
Sorolj fel megoldásokat, amivel kiküszöbölhetők a hibák, hogy ez ne forduljon elő legközelebb. Például nincs segítséged, aki vigyázna a gyerekekre, amíg elmész otthonról edzeni, akkor kezd el otthon, bevonod a gyerekeket, együtt mozog a család.
Segítő tényezők
Ugyanígy mérlegeld, mik lehetnek azok a tényezők, amik segítik az elhatározásod erősítését, fenntartják a motivációdat. Mi az vagy ki az, aki a segítségedre lesz, hogy megvalósítsd a terved és elérd a célodat? Például jobban szeretsz társaságban sportolni, akkor egy barátodat ráveheted, hogy járjatok együtt, vagy ha tudod, hogy egy ismerősöd jár, akkor becsatlakozol.
Tudatosság
A tudatosság fél siker, ha felkészülsz a jövőbeni eseményekre, akkor elkerülhetsz bizonyos csapda helyzeteket. Például a karácsonyi időszak egy életmódváltást igencsak keresztbe húzhat, ezért érdemes egy stratégiával nekifutni az ünnepi időszaknak.
De akár arra is készülhetsz tudatosan, hogy mit fogsz tenni, ha azon kapod magad hogy már a 3. alkalommal nem mész el edzeni. Mit fogsz tenni, hogyan fogod rávenni magad a folytatásra, visszazökkenésre egy kihagyás után?
Jutalmazás
Jó módszer lehet, ha a nagy célod kisebb célokra bontod, a részeredményeid pedig megünnepled fenntartva a lelkesedést. Ha elérsz egy kis célt, nyugodtan jutalmazd meg magad. Ne csak másokkal légy türelmes és megértő, könnyebben fogod venni az akadályokat, ha magaddal is elnézőbb vagy.
Egy kis kihagyástól nem fog dugába dőlni a terved, csak ha teljesen feladod. Egy kis bukdácsolás tökéletes alkalom, hogy átértékeld a célt és a tervet, levond a konzekvenciát és módosíts rajta, ha szükséges.
Ha a fenti tanácsokat megfogadod, az új szokás kialakítása sokkal egyszerűbb lesz! Ezek a praktikák életünk bármely területén alkalmazhatók és működnek is. Ha szeretnél munkahelyi célokat kitűzni, várlak szeretettel a tanácsadásomon.