You are currently viewing Csekklista állásinterjú előtt

Csekklista állásinterjú előtt

Ebben a bejegyzésben egy olyan ellenőrző listával készültem Neked, amin mindig érdemes végig futnod mielőtt állásinterjúra indulsz. Némelyik pont evidensnek tűnhet, de a stressz hatására bizony becsúsznak porszemek a gépezetbe, és ilyenkor jól jöhet, ha van mihez nyúlni. Éééés van olyan extra is a listán, amelyikkel villanthatsz, és kitűnhetsz a többi jelölt közül!

Melyik álláshirdetés interjújára mész?

Rögtön egy beismerő vallomással kell kezdenem, ugyanis évekkel ezelőtt kezdő álláskeresőként előfordult egy alkalommal, hogy interjú közben vált világossá számomra, nem azon az interjún ülök, ahova hittem, hogy megyek. Sok helyre pályáztam, és összekevertem a cég hirdetését egy másikával. Mondanom sem kell, hogy nagyon kellemetlen szituáció volt, és az interjú kimenetele sem volt kérdéses. De Te a cikk elolvasása után már olyan tudatosan fogod menedzselni az álláskeresésedet, hogy nem fogsz hasonló kínos helyzetbe kerülni.

Pontos helyszín

Nagyon alapnak tűnik, de óriási galiba lehet belőle, ha valamilyen oknál fogva nem tudod a pontos címet. Nem értetted, vagy nem hallottad a telefonban, és nem kérdeztél vissza. Szerencsére manapság gyakran küldenek egy visszaigazoló e-mailt a jelöltnek, ami az interjú legfontosabb infóit tartalmazza (helyszín, időpont), de erre nem alapozhatsz. 

Az is a segítségedre lehet, ha rákeresel Google térképen a cégre, de mi van akkor, ha nincs rajta, vagy rengeteg telephelye van? Szóval, ha nem értetted, vagy nem tudtad megjegyezni, inkább kérdezz vissza és mindenképp írd fel! Tegyél magadnak egy szívességet és azt is nézd meg, hogyan jutsz oda, tervezd meg mivel mész. Ha kocsival, van-e parkolási lehetőség a közelben. Természetesen, ha online lesz, akkor egy gonddal kevesebb.

interjú helyszín

Pontos időpont

Nem is kétséges, hogy esélyeid az új állás megszerzésére meredeken csökkenni fognak, ha rossz időpontban jelensz meg, vagy nem jelensz meg. Szóval figyelj oda, jegyezd fel ezt a fontos infót is, és nézz utána, mennyi időt vesz igénybe az utazás. Ez nem csak azért lesz fontos, hogy ne késs el, vagy ne kelljen még fél órát szobroznod valahol interjú előtt, hanem azért is, hogy tudd, mennyi idő lesz, míg reggelente beérsz az új munkahelyedre.

Ki az interjúztató?

Megkönnyítheted a saját dolgodat, ha 1. megjegyzed a nevét, 2. még esetleg utána is nézel az illetőnek. Ki ő? Mit csinál a cégnél? Milyen beosztásban van: HR-es, szakmai vezető? Megnézheted a különböző közösségi portálokon, főként LinkedIn-en, hacsak nem eleve ott talált meg. Amúgy, ő ezen a lépésen már túl van.

Lábjegyzet: csak abba a hibába ne ess, ha találkoztok, hogy rákérdezel a hétvégi horgász túrájára, mert lehet, hogy kicsit furcsán nézne Rád. 🙂

Piaci ismeretek

Ha nem váltasz iparágat, akkor könnyebb helyzetben vagy, mivel valószínűleg van már piacismereted, és a cégről is rendelkezel némi tudással, ahova pályázol. Ha ez nem így van, akkor mindenképp érdemes egy kicsit tájékozódnod:

  • Kik a főbb szereplői az adott piaci szegmensnek? Hol helyezkedik el a cég?
  • Hogyan alakult a piac az elmúlt időszakban? Növekedés, csökkenés jellemezte?
  • Milyen sajátosságai, nehézségei vannak?
  • Mekkora a verseny?
  • Milyen a szabályzás a területen?

Cég információk

Ez egy igencsak fontos momentuma a felkészülésednek, ugyanis az, hogy mit tudsz a cégről, egy rendszeresen elhangzó kérdés az állásinterjúkon. Nem kell 50 évre visszamenőleg bebifláznod az eredménykimutatásait, de szuper, ha néhány infó, adat megvan a fejedben a cégről. Például:

  • Hányan dolgoznak ott? Mekkora a szervezet? 
  • Mekkora az árbevétele?
  • Hány telephelye van?
  • Milyen tulajdonban van?
  • Nemzetközi vagy magyar piacra dolgozik?
  • Kik a konkurensek?

Nem kell óriási kutató munkát végezni, ezek az információk a legtöbb cég saját weblapján is megtalálhatók. Plusz ránézhetsz akármelyik céginfókat szolgáltató oldalon is, elvégre ez számodra is hasznos tudást jelent a leendő munkáltatódról. És ez az a rész, ahol bónusz pontokat lehet gyűjteni az interjún, ugyanis előnyös számodra, ha látják rajtad, valóban érdekel a cég.

Munkakör

Nyilván az álláshirdetésben szerepel egy kvázi munkaköri leírás. Ez a lista a feladatokról, elvárásokról a munkakör betöltéséhez, egy támpontot adhat a jövőbeni teendőkről. Jó esetben már a hirdetés elolvasásakor végig futtattad magadban, hogy mennyire felelsz meg ezeknek a szempontoknak. Ha ugyanolyan munkakörbe pályázol, amiben eddig is tevékenykedtél, nincs nehéz dolgod, ha viszont új munkakörbe kerülsz, érdemes több figyelmet fordítani erre is.

Megjelenés

Ennek a pontnak konkrétan lehetne egy külön bejegyzést is szentelni.. Most azonban csak arra szeretnélek figyelmeztetni, hogy ne az indulás előtti utolsó pillanatban dilemmázz azon, hogy nincs mit felvenned, vagy épp a mosásban van a kedvenc inged, vasalatlan a szerencsehozó gatyád.

szerencsehozó

Mentális felkészültség

Minden helyzetre, szituációra emberre egyszerűen lehetetlen felkészülni, de attól még érezheted mentálisan felkészültnek magad. Ha így érzel, az növeli az önbizalmad, amitől magabiztosabb lesz a fellépésed, és nőnek az esélyeid. Tekintsd hát végig a listát az állásinterjú előtt, gondold végig, minden fontos infó a rendelkezésedre áll-e, és nyugodtan kérdezz vissza már a telefonban, ha bizonytalan vagy.

Vélemény, hozzászólás?